Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly

Erb obce Klátova Nová Ves

erb

Erb Klátovej Novej Vsi tvorí v červenom štíte zo zelenej pažite vyrastajúci strieborný dubový peň s dvomi výhonkami, ukončenými troma zlatými dubovými lístkami.
Obecný erb vychádza z historického symbolu obce. Pečať obce sa zachovala na urbariálnych písomnostiach z roku 1778. V pečatnom poli je umiestnený klát (peň) s dvoma výhonkami stojaci na pažiti. Pôvodný názov obce bol odvodený od mena majiteľa Hrdoviča. V roku 1396 sa ako majiteľ obce Novej Vsi spomína Ondrej dictus Thekes ( = klát). Na základe tejto prezývky sa koncom 15. st. ustálil názov obce na Thekeswyfalu a neskôr Täkes Uj Falu, od roku 1920 Klátova Nová Ves. Z tohto náčrtu je zrejmé, že symbol obce korení v prezývke jej bývalého majiteľa, od ktorého pochádza aj súčasný názov obce.
K samotnému symbolu klátu (pňa) v znaku obce sa dodnes viaže aj povesť o tom, ako Turci počas svojich vpádov vyplienili celé okolie obce natoľko, že z okolitého lesa zostalo len rúbanisko. Vyrastajúce výhonky symbolizujú nový život, ku ktorému sa obec po tejto skaze prebrala.


 
Názov hradiska, na ktorom stojí kostol v Sádku
 
 
368

 
 
 
130

 
 
 
789

 
Internetová stránka obce spĺňa štandardy podľa zákona č. 275/2006 Z. z. o informačných systémov verejnej správy.


English version
Úvodná stránka