Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Zvyky letného obdobia

Letné obdobie zo zvykoslovného hľadiska bolo chudobnejšie, čo súvisí aj s úplným sústredením na roľníka na úspešné zvládnutie poľnohospodárskych prác, predovšetkým na zber úrody.
Na Turíce (svatodušné svjatki, na Ducha) bolo zvykom čistiť horské studničky. Kto ich vyčistí, bude po celý rok zdravý, nebude ho trápiť žiadna choroba. Na Turice sa konárikmi lipy ozdobovali dvere a okná príbytkov.
Rastliny nazbierané na Jána Krstiteľa (24.júna) mali čarovnú silu, ktorá pomáhala prekonávať rôzne choroby a urieknutia. Tieto rastliny veľmi často využívali dievčatá pri praktikách ľúbostnej mágie. Jánske ohne sa pálili aj pri hornom majeri vedľa potoka Vyčoma. Pri ohni ženy vyspevovali žartovné povrávačky.
Vyvrcholením hospodárskeho roka a celoročného snaženia roľníka bol zber úrody. Slávnostným ukonením žatevných prác boli dožinky. Ich tradičným atribútom sa stal dožinkový veniec, ktorý zhotovili žnice.Do venca vplietli klasy zo všetkých druhov obilia, ktoré sa kosilo a zdobili ho farebnými stužkami a kvetmi z krepového papiera. Z dožinkovým vencom kráčal sprievod žencov a žníc do domu gazdu, u ktorého robili.
Medzi výročné svietky, ktoré sa dodržiavajú do súčasnosti, patria hody.Hodová slávnosť sa termínovo obyčajne viazala ku dňu, kedy mali sviatok svätí, ktorým bol zasvätený miestny kostol. 
Po svätom Alojzovi (21.júna) sú hody v Janovej Vsi (šalátove hodi) po 8. septembri hodujú v časti Sádok a na sviatok Panny Márie (12. septembra) sa hody slávia v Klátovej Novej Vsi.


 
Názov hradiska, na ktorom stojí kostol v Sádku
 
 
364

 
 
 
130

 
 
 
786

 
Internetová stránka obce spĺňa štandardy podľa zákona č. 275/2006 Z. z. o informačných systémov verejnej správy.


English version
Úvodná stránka